سینه زنی در بوشهر و سایر شهرهای استان که با شکوه خاصی برگزار می  چاپ
تاریخ : چهارشنبه 15 اسفند‌ماه سال 1386

سینه زنی در بوشهر و سایر شهرهای استان که با شکوه خاصی برگزار می شود و نشان دهنده یک وحدت شکوهمند است که با هدایت نوحه خوان که خود به منزله یک فرمانده نیروها است به اجرا در می آید.

 سینه زنی بوشهری  سینه زنی بوشهری

 

 

این نوع سینه زنی به صورت دایره ای است و مداح در میان سینه زنان مداحی می کند و به صورت مواج و دایره ای به سینه زدن مشغول می شوند که بسیار تماشایی و غم انگیز بر گزار می شود و هر بیننده ای را تحت تا ثیر قرار می دهد. و این  نو ع سینه زنی از بوشهر به دیگر شهرهای جنوب را ه یافته است.اگرچه که با کمی تغییر در دیگر شهرهای ایران این سبک را می بینبم ولی زادگاه و موطن این نوع سینه زنی بو شهر بوده است.این نو ع سبک را عباس دریانورد که خود یکی از مداحان بزرگ بوده به اهواز برد و در انجا حسینه ای به نام حسینه بوشهری ها بوجود اورد و این نوع سینه زنی را رواج داد.

 اوج اجرای سینه زنی، هنگام اعلام واحد است توسط نوحه خوان که در آخرین لحظات سینه زنی و دمام که دریای مواج سینه زنان در اوج هیجان و شور و خلسه فرو رفته است ، نوحه خوان پس از یک مکث کوتاه با صدای رسا می گوید «واحد» و گروه سینه زن یک صدا جواب می دهند «الله واحد» و نوحه خوان نوحه واحد را مطابق و مناسب با روز عزا می خواند. واحد در حقیقت ابلاغ وحدت و یگانگی و جمع بندی نیروها است.

 

 

سینه زنی بوشهریسینه زنی بوشهری

  

 

 

یکی از نوحه های قدیمی واحد که تا امروز هم خوانده می شود، نوحه ای است که ناخدا عباس دریانورد قدیمی ترین نوحه خوان بوشهر در سال ۱۲۹۰ ش یعنی حدود نود و چهار سال پیش در بندر لنگه در مراسمی به نام «ماتم حیدر» خوانده است و همه ابیات آن در کتاب « چون پایه پنجم» ثبت شده است.

نوبت جنگ چو بر شاه شهیدان آمد.....بر در خیمه شهنشاه غریبان آمد

گفت کای خواهر غمدیده زارم زینب.....صبرم از حد بگذشت و به لبم جان آمد

گیسوی اکبرم از خون سرش بسته حنا.....بعد اکبر نتوان زیست در این دار فنا

کی چنین بود خلیل الله و آن کوه منا..... که علی اکبر من با لب عطشان آمد.

******

شیعه زن به سر ز ره وفا به عزای نوگل مصطفی

که بریده شمر لعین ز کین سر آن جناب از قضا

چو شنید خواهر مضطرش که بریده شمر لعین سرش

بدرید جامه ی صبر و زد به سر آن حبیبه مرتضی

ز فغان و ناله ز حد فزون بشد از خیام حرم برون

به میان خاک و میان خون چو بدید آن مه خوش لقا

این قصیده نیز دارای ۱۵ بیت است.

مراسم سینه زنی بوشهری در مسجد حضرت زهرا (س) استان بوشهر شهرستان دشتی که میتوانید دانلود کنید به صورت تصویری مداح سید طاهری سال ۱۳۸۴

قسمت اول یا قسمت اول*


بخشو


در اینجا نمی شود از مرحوم بخشو یکی از بزرگترین مداحان ایران گذشت. جهانبخش کردی زاده مشهور به بخشو نو حه خوان خوش صدای بوشهری که در محله دهدشتی و بیش تر محلات بوشهر از جمله جفره و باغ ملا و مسجد حاج محمد علی سنگی نو حه می خواند.از وی به یادگار روش های بسیاری به یادگار مانده است و هنوز در بوشهر صد ای خوش او طنین انداز است انگار که هنوز زنده است و در مساجد بوشهر مداحی می کند یادش گرامی و روحش شاد.

 

دانلود سینه زنی بوشهری با صدای مرحوم بخشو

دانلود 1

دانلود 2

دانلود 3

دانلود 4

دانلود 5

دانلود 6

دانلود 7

دانلود 8

دانلود 9

دانلود 10

دانلود 11

بر گرفته از وبلاگهای http://dashtiha.blogfa.com و http://pariapedram.blogfa.com/ و وبسایت یاس سپید.