100 بار در روز بخندید!  چاپ
تاریخ : شنبه 13 مهر‌ماه سال 1387

100 بار در روز بخندید!

 

آیا می‌دانید لبخند زدن، خندیدن، شادی، شکرگزاری و تشکر کردن، نه تنها شما را شخص خوبی جلوه می‌دهد بلکه در سلامت شما نیز مؤثر است.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که در یک مجله بین‌المللی روان‌شناسی، منتشر شده، در هنگام بحث و عصبانیت، فشار خون بالا می‌رود و روح فرد آزرده می‌شود.

جالب است بدانید این تاثیر به همین جا ختم نمی‌شود و هر بار که شخص، آن لحظه عصبانیت را به یاد آورد، همان تأثیرات بروز می‌کند. در افراد متاهل، هر یک ساعت مشاجره با یکدیگر، می‌تواند یک روز مقاومت بدن آنها را کاهش دهد.

 همچنین در آزمایشی که دانشمندان دانشگاه اوهایو انجام داده‌اند، با نصب حسگرهایی روی بازوی زوج‌های جوان، مشخص شده زخم‌های زوج‌هایی که آنها را مجبور به مشاجره کرده‌اند، حداقل ۴۰‌درصد دیرتر بهبود یافته است.

 این کشف درباره بیماری‌های دیگری مثل دیابت، ناراحتی‌های قلبی و سرطان نیز به اثبات رسیده است. علاوه بر اینها، تحقیقی که در دانشگاه پاویا در ایتالیا انجام شده، نشان می‌دهد عشق ورزیدن باعث ترشح هورمونی می‌شود که رشد سلول‌های عصبی را تسهیل می‌کند.

این هورمون همانند ماده‌ای عمل می‌کند که سلول‌های عصبی را در خود ذخیره کرده و یادآوری سریع‌تر خاطرات را میسر می‌سازد. در این میان خوب است بدانید تحت فشار بودن نیز تاثیرات مخربی روی سلامت شما دارد.

رابرت ساپولسکی - پروفسور بیولوژی دانشگاه استنفورد-  می‌گوید: «افرادی که برای مدتی، تحت فشارهای مختلف قراردارند، قابلیت بازپروری و بهبود بدنشان کاهش می‌یابد. افزایش فشار خون، میزان گلوکز خون را افزایش داده، باعث ترشح اسیدهای چرب می‌شود و این امر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.»

و بالاخره اینکه تا می‌توانید بخندید، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا کشف کرده‌اند که خندیدن باعث آرامش عضلات، کاهش ترشح هورمون‌های استرس‌زا، کاهش فشار خون و افزایش اکسیژن‌گیری سلول‌های تنفسی می‌شود. همچنین حملات قلبی را کاهش می‌دهد و لایه رگ‌های خونی را تحکیم می‌بخشد